Vékony- vagy vastaglazúr kell nekünk?
E termékeket többféleképp lehet kategorizálni, webáruházunk fára való lazúrfesték kínálatában oldószeres és vizes bázisú termékeket is tartunk. Legyen szó bármelyik típusról, a festék lényege, hogy úgy nyújtson védelmet a fa számára, hogy megmarad annak természetes mintázata, erezete, tehát nem egy átlátszhatatlan matt réteg keletkezik a fán, hanem meg tudjuk őrizni a természetességét.
Mint ahogy a nevében is benne van, a vékonylazúr vékony felületet, míg a vastag vastagat képez a fán, ez utóbbi kicsit mattabb, opálosabb hatást nyújt. A kérdés azonban nemcsak esztétikai, hanem funkcionális is.
A vékony változatot olyan felületeken érdemes használni, melyek nem tartják a méretüket, mint amilyen a kerítés, gerenda, zsalugáter, lambéria vagy a kerti bútorok. A fa erezete így jobban kihangsúlyozódik, ami nagy előny lehet, ez a festék pedig rugalmas is, így megfelel e célokra.
A vastaglazúr mérettartó faszerkezetek esetén használatos, ajtóknál, ablakoknál, fa burkolatoknál. A teljes védettséghez itt egybefüggő és sértetlen rétegre van szükségünk, tehát ha valami megsérül, ott valószínűsíthető, hogy egy idő után elkezd mállani, hámlani a lazúr. Nálunk is elérhető a Sadolin Extra selyemfényű vastaglazúr, amit többféle színben és kiszerelésben kínálunk.
Nemcsak olyan árnyalatokban, mint a különböző típusú fák, például a világos tölgy, a mahagóni vagy a cseresznye és a dió, hanem például akáczöld és fehér színben is, de akár színtelen változatot is választhatunk.
A lazúrozás lépései
Érdemes rászánni az időt a fa festésére, nem szabad ugyanis kapkodni, sietni vele, főleg a száradási időket tanácsos betartani. Az sem mindegy, hogy milyen idő van, nyilván egy szabadtéri festés esetén ne legyen túl hideg és túl meleg sem, a fagyos, téli időben egyébként sem nagyon van kedvünk festeni, és nem is tesz jót a felületeknek, mint ahogy a tűző napsugár sem.
Ha megvan a tökéletes időpont, ideje beszerezni a szükséges holmikat, a festéken felül az ecsetet, csiszolópapírt és más eszközöket. Az első lépés a felület előkészítése, ami azt jelenti, hogy portalanítjuk, és megtisztítjuk a felületet, kijavítjuk az apró hibákat, és lecsiszoljuk a felületet.
Ez kettős célt szolgál, egyrészt azt, hogy egyenletesebb lesz, másrészt kialakul egyfajta érdesség, ami lehetővé teszi, hogy a lazúr jobban tapadjon. Ezután jöhet a festés, és ha két rétegben is szükséges, akkor mindenképp várjuk meg az első réteg teljes száradását, és ezután egy kicsit még csiszoljunk a felületen.
Száradás, eszközök és idő
Általában két-három rétegre van szükség a tökéletes végeredmény eléréséhez és amire még szükségünk lesz, az esetleg az alapozó, a végén pedig az olajozás, aminek segítségével egy vízlepergető felületet kapunk. Webáruházunkban minden eszközt és anyagot be lehet szerezni, így csiszolópapírt, ecsetet, fajavítót, spaklit is, amellett, hogy a vékony- és a vastaglazúr több típusa is elérhető nálunk.
De a lazúrfestékeken túl más favédő és -ápoló anyagok is, olajok, hígítók, javítótapaszok és tömítőanyagok, lakkok, zománc- és kerítésfestékek egyaránt. Vásárlás előtt mindig számoljuk át, hogy mennyi festékre és segédanyagra is lesz szükségünk pontosan, és mindenképp szánjuk rá az időt a munkálatokra, kapkodva nem lehet szép végeredményt elérni.