Mi az a diszperziós festék és milyen előnyei vannak?
Egy festéket csak akkor lehet diszperziósnak nevezni, ha megfelel a szabványban megfogalmazott feltételeknek. A diszperzió fogalma egy többfázisú rendszert jelent, ami alapvetően két részből tevődik össze. Az egyik a víz, a másik pedig egy eloszló anyag. Általában műanyagot szoktak beletenni, például vinil, akrilát, sztirol vagy latex részecskéket. A festék tulajdonságai attól függően változnak, hogy milyen anyagok kerülnek bele.
A diszperziós festékekkel nagyon könnyen lehet dolgozni. Ecsettel, hengerrel vagy akár szórással is fel lehet vinni őket a falra. Szépen elterülnek a felületen, ezáltal pedig egységes végeredményt biztosítanak. A felhordásukat követően stabil, időtálló felületet eredményeznek. Ha úgy haladunk el a fal mellett, hogy végig súroljuk, nem fog kidörzsölődni, a festék pedig nem hagy nyomot a ruhánkon.
A Polifarbe Inntaler diszperziós falfesték remek választás, ha fehérre szeretnéd festeni a falakat. Jellemzői között szerepel a magas fehérség, a színezhetőség és a kiváló páraáteresztő képesség.
A diszperziós festék felkenése lépésről lépésre
Az első lépés a fal alapos előkészítése. Ha ezt kihagyjuk, vagy nem a megfelelő alapossággal végezzük el, akkor annak a végeredmény látja kárát. A leváló régi burkolatot távolítsuk el! Ezt kaparással, csiszolással, illetve gletteléssel tudjuk megtenni.
Amennyiben szükséges, akkor hordjuk fel a mélyalapozót! Gipszkartonon, illetve glettelt falakon mondhatni kötelező a mélyalapozás. Ha Polifarbe Inntaler diszperziós falfestéket választunk, akkor válasszunk saját mélyalapozót, a Polifarbe Inntaler diszperziós mélyalapozót. Minden más felületen is szükség lehet rá, ami porózus szerkezettel rendelkezik, erősen szívó vagy nem egyenletes szívóképességű.
A diszperziós festéket alaposan keverjük el, majd vigyük fel a teljes felületre! A tökéletes fedés érdekében előfordulhat, hogy több rétegben kell felhordanunk. Ebben az esetben türelmesen várjuk ki az egyes rétegek száradási idejét!
Mire kell nagyon figyelni?
A felhordáskor figyeljünk oda a fal és a helyiség hőmérsékletére is! A festékkel ugyanis csak bizonyos hőmérséklet intervallumban lehet dolgozni.
A tapadás akkor lesz a legjobb, ha a víz szép lassan párolog el. Amennyiben a víz gyorsan eltűnik, akkor a részecskék hirtelen egymáshoz tapadnak, közben pedig a felületen nem tudnak beágyazódni. Ez az oka annak, hogy 30 Celsius foknál magasabb hőmérsékleten nem lehet használni ezeket a festékeket.
Emellett tudni kell azt is, hogy a diszperziós festékek nem csak a melegre, hanem a hidegre, fagyra is érzékenyek. A minimum hőmérséklet +5 Celsius fok, amikor még jól alkalmazhatók.
Webshopunk kínálatában a festékeket és a festéshez szükséges eszközöket, segédanyagokat is megtalálod.