Amit tudni érdemes az aljzatkiegyenlítő anyagszükséglet meghatározása kapcsán

Amit tudni érdemes az aljzatkiegyenlítő anyagszükséglet meghatározása kapcsán

Ha a padló burkolása előtt úgy ítéljük meg, hogy a tökéletes eredmény eléréséhez szükség van a talaj kiegyenlítésére is, akkor lesz egy fontos feladatunk, ami nem más, mint az aljzatkiegyenlítő anyagszükséglet pontos meghatározása.

Ritka az az eset, amikor a burkolni kívánt felület teljesen sima, egyenletes és semmilyen hiba nincs benne. Sokkal gyakoribb, hogy vannak kisebb-nagyobb repedések, illetve lejtések benne, amit bizony a megfelelő módon korrigálni kell.

Ezt pedig a kiváló minőségű aljzatkiegyenlítő anyagokkal tudjuk megtenni. Mielőtt azonban nekiállunk a munkának, meg kell határoznunk, hogy milyen mennyiségben lesz szükségünk rá. Mai írásunkban ezt a témát fogjuk egy kicsit részletesebben is górcső alá venni.

Miért fontos az aljzatkiegyenlítő anyagszükséglet meghatározása?

Mint, ahogy a nevükben is benne van, az aljzatkiegyenlítő anyagok segítenek kiegyenlíteni a talajt, eltüntetni a domború vagy épp homorú részeket, amik negatívan befolyásolnák a burkolóelemek tartósságát, ellenálló képességét.

Az aljzatkiegyenlítők lehetővé teszik azt, hogy a padlóburkolat már egy teljesen sima, egyenes felületre kerülhessen felhelyezésre. Ha nagyobb problémák, hibák vannak az aljzaton, akkor értelemszerűen több anyagra lesz szükségünk, ha viszont csak egy-két helyen kell javítani, akkor kevesebb is elegendő lehet belőle.

A pontos anyagszükségletet tehát mindenképp fel kell mérnünk - lehetőleg helyesen -, hiszen ha túl keveset vásárolunk belőle, akkor az utórendeléssel nagyon elhúzódhat a munka. Ha pedig túl sokat, akkor az nagy pazarlás, hiszen kidobjuk az ablakon a pénzt, arról nem beszélve, hogy a felesleg is rajtunk marad.

Befolyásoló tényezők: az aljzat állapota és a padlóburkolat típusa

Az aljzatkiegyenlítő anyagszükséglet meghatározásakor több szempontot is érdemes figyelembe venni annak érdekében, hogy jó döntést tudjunk hozni. Mindenekelőtt érdemes alaposan megvizsgálni a talajt, hogy milyen állapotban van, mennyi egyenetlenséget kell javítani rajta? Minél rosszabb a helyzet és minél több a hiba rajta, annál több aljzatkiegyenlítőre lesz szükség.

Ezenkívül a burkolat típusa is befolyásolhatja az anyagmennyiséget. Például csempe vagy laminált padló lerakása esetén jellemzően kevesebb is elég, ha viszont egy vastagabb padlószőnyeget szeretnénk lerakni, akkor többre lesz szükség, mert nagyobb vastagságban kell elteríteni. 

Mivel mindegyik termék más, ezért célszerű elolvasni a gyártói utasítást is azzal kapcsolatban, hogy milyen mennyiségben kell használni az anyagot. Ezt figyelembe véve már könnyen kiszámolható, hogy négyzetméterenként mennyit kell felhasználni belőle. 

A Baumit Nivello Quattro gyorskötésű aljzatkiegyenlítő esetében például a gyártói ajánlás 1,5 kg/négyzetméter. Ez azt jelenti, hogy ha például egy 5 négyzetméteres szobának az alját szeretnénk kiegyenlíteni, akkor 5x1,5 = 7,5 kg lesz az anyagszükséglet. Ezt az értéket még be kell szorozni a kívánt vastagsággal is, ami ha 3 milliméter, akkor az azt jelenti, hogy 22,5 kg-ot kell vásárolnunk. 

Kérjük ki szakember véleményét!

Ha biztosra akarunk menni, akkor érdemes kikérni egy olyan szakember véleményét is, aki már többször végzett aljzatkiegyenlítő munkát, és megvan a kellő gyakorlati tapasztalata ahhoz, hogy megbízható tanácsot tudjon adni. 

A szükséges anyagmennyiség meghatározásában mi is tudunk segíteni, ha felveszed velünk a kapcsolatot a megadott elérhetőségeinken vagy a weboldalunk chat funkcióján keresztül, amit a jobb alsó sarokban érsz el.