Mit kell tudni a vastaglazúrok használatáról?

Mit kell tudni a vastaglazúrok használatáról?

A vastaglazúrok remek szolgálatot tesznek, ha fából készülő tárgyak, felületek kezelését szeretnénk kivitelezni. A fa természetes tulajdonságaiból kifolyólag ugyanis érzékenyen reagál a külső hatásokra. Gondolunk itt például a páratartalomra, a nedvességre, valamint az UV sugárzásra.

A lazúrozással sokat tehetünk azért, hogy a fafelületeket megóvjuk és tartóssá tegyük. A módszernek kétféle típusa van, az egyik a vékonylazúrozás, a másik pedig a vastaglazúrozás. Egyik sem annyira bonyolult művelet, ha tudjuk, hogy pontosan hogyan kell csinálni őket, és közben mire kell odafigyelni. 

A mostani írásunkban a minőségi vastaglazúrok kerülnek fókuszba. Szó lesz róla, hogy pontosan mik is ezek az anyagok, illetve hogyan kell használni őket. Ezzel szeretnénk egy rövid, de informatív összefoglalót adni a témáról, hogy minden fontos tudnivalóval tisztában legyél. 

 

Mik azok a vastaglazúrok?

A lazúrok olyan festékek, amik hatékony védelmet nyújtanak a fából készült tárgyaknak, felületeknek. A fának azonban különböző típusai vannak, ennek figyelembevételével kell eldönteni, hogy vékonylazúrra vagy vastaglazúrra lesz-e szükségünk. 

A vastaglazúrok csak azokon a fafelületeken működnek jól, amik a nyomás, illetve hőmérséklet-változás esetén is megtartják a méretüket, formájukat. Felkenve stabil réteget képeznek, ezzel erős védelmet nyújtva a külső hatásokkal, például az időjárás változásaival szemben. 

Ha egy szép selyemfényű vastaglazúrt keresel, akkor a Polifarbe Boróka termékünkben nem fogsz csalódni. Amellett, hogy kiemeli a fa természetes szépségét, védi a külső hatásokkal szemben, ezzel hosszú élettartamot biztosítva számára. Többek között fenyő, cseresznye és mogyoró színben is kapható.

Hogy kell használni őket?

A lazúrozást néhány kivételtől eltekintve az alapozással kell kezdeni, amikor is egy alapozó festékkel lekenjük a felületet. Érdemes olyan terméket választani, amivel védelmet biztosítunk a fának a rovarok, illetve a gombák ellen. Így sokkal időtállóbb lesz a lazúrréteg is. 

A következő lépés a fa alapos csiszolása, ugyanis a lazúrfesték érdes felületen sokkal jobban megtapad. A csiszoláskor keletkezett port alaposan el kell távolítani, hogy teljesen tiszta felületen tudjunk dolgozni. Előfordulhat, hogy a fán észreveszünk apróbb hibákat, repedéseket, ezeket fajavítóval tudjuk korrigálni. Ezeket a területeket is át kell csiszolnunk.

Ezt követően jöhet a festés! A száradási időt minden esetben türelmesen várjuk ki, különben nem lesz tökéletes a végeredmény. Előfordulhat, hogy több réteg felvitelére is szükség lesz ahhoz, hogy kellően sima és egységes felületet kapjunk. A lazúrozás általában 2-3 rétegben történik. 

Mire figyelj nagyon oda?

Bár a lazúrozás nem egy bonyolult művelet, ne siesd el a lépéseket! Mindig precízen, a részletekre odafigyelve dolgozz, és ne csak a megfelelő festékek beszerzésére összpontosíts! A minőségi eszközök ugyanis legalább annyira fontosak, mint azok az alapanyagok, amiket használsz. A munkához mindenképp szükséged lesz csiszolópapírra, spaklira és ecsetre. 


Ha ezekkel tisztában vagy, akkor a vastaglazúrozást már akár te magad is meg tudod csinálni. Mindig az útmutató szerint járj el, és egy lépést se hagyj ki! Ha így teszel, akkor gördülékeny lesz a munka, és a végeredménnyel is elégedett leszel. Webáruházunkban nemcsak a vastaglazúrokat tudod beszerezni, hanem minden olyan eszközt és segédanyagot, amire szintén szükséged lesz a munkavégzéshez.