8 alapvető hiba aljzatkiegyenlítő használatakor, amit ne kövess el!

8 alapvető hiba aljzatkiegyenlítő használatakor, amit ne kövess el!
Amikor valamelyik helyiség padlóján burkolatot szeretnénk kialakítani, akkor ahhoz sok esetben nélkülözhetetlen az aljzatkiegyenlítő, azzal ugyanis szépen ki tudjuk egyenesíteni a talajt. Sajnos azonban van 8 alapvető hiba az aljzatkiegyenlítő használatakor, amit nagyon sokan elkövetnek, emiatt pedig nem lesz tökéletes a végeredmény. Lássuk, hogy mik ezek!

Mi a 8 alapvető hiba aljzatkiegyenlítő használatakor? Mindegyiket bemutatjuk!

Íme pontokba szedve, hogy mik azok a bakik, amik nálad is előfordulnak, amikor minőségi aljzatkiegyenlítőkkel dolgozol!

1. hiba: Nem tisztítod meg a felületet

Az egyik legnagyobb baklövés, amit elkövethetsz, az az, hogy nem tisztítod meg alaposan a felületet. Ehhez többek között a portalanítás, a zsírtalanítás, illetve a korábbi padlóburkolatok eltávolítása is hozzátartozik. Amennyiben nagyobb rések, repedések is vannak, azokat érdemes kitölteni betonjavító habarccsal. 

2. hiba: Nem tartod be a keverési arányt

Az aljzatkiegyenlítőket szinte minden esetben fel kell hígítani vízzel, mielőtt felvinnéd a felületre, azok ugyanis por állagúak. E tekintetben nagyon fontos, hogy a termék útmutatója szerint járj el, és pontosan betartsd a keverési arányokat.

3. hiba: Figyelmen kívül hagyod az “egy felület egy öntés” elvét

Nem mindegy, hogy az anyagot hogyan öntöd ki a padlóra. Semmiképp sem javasolt, hogy kisebb mennyiségekre osztva egymásra rétegezd, így ugyanis nem fogod elérni azt a sima hatást, amit szeretnél. Sokkal célravezetőbb, ha egy nagyobb adagban kiöntöd a teljes anyagmennyiséget.

4. hiba: Simítást végzel az anyagon

Ha kiválóan terülő terméket használsz, mint amilyen például a Baumit Nivello Quattro aljzatkiegyenlítő, akkor semmi szükség arra, hogy simítgasd az anyagot. Az ok pedig nagyon egyszerű: ezek a termékek önterülőek, vagyis a felületre öntve maguktól is szépen kiterülnek anélkül, hogy ezt elő kellene segíteni.

5. hiba: Nem távolítod el a buborékokat

A simítgatásra nincs szükség, a buborékokat viszont minden esetben el kell távolítani az aljzatkiegyenlítőből. Ha benne maradnak, akkor nem lesz kellőképpen tömör az anyag, ami további problémákhoz vezethet. Erre a feladatra profi eszközöket használj, amik kifejezetten erre a célra szolgálnak. 

6. hiba: Nem a megfelelő vastagságban öntöd ki

Terméktől függ, hogy az anyagot pontosan hány milliméternyi vastagságban kell kiönteni a felületre. Ez az érték valahol 10-15 mm között mozog, amihez mindenképp tartanod kell magad, ha szép végeredményt szeretnél elérni. 

7. hiba: Nem várod meg, míg teljesen megszárad

Fontos alapszabály, hogy csak akkor szabad nekiállni a burkolásnak, amikor az aljzatkiegyenlítő teljes egészében megszáradt. Ha türelmetlen vagy, és nem tudod kivárni ezt, akkor egyenetlenségek alakulhatnak ki, sőt még akár a burkolat is megsérülhet a későbbiekben. Arról nem is beszélve, hogy az anyagban maradt nedvesség hatására penész is kialakulhat.

8. hiba: Nem a megfelelő aljzatkiegyenlítőt használod

Végül, de nem utolsósorban az is nagy hiba, ha nem a megfelelő terméket használod. Egyrészt rendkívül fontos, hogy minőségi aljzatkiegyenlítők közül válassz, másrészt pedig figyelembe kell venned más paramétereket is. Például azt, hogy milyen burkolat kerül majd rá, illetve mekkora terhelést kell kibírnia.

Ez volt tehát a 8 alapvető hiba aljzatkiegyenlítő használatakor, amit érdemes neked is szem előtt tartanod. Ha így teszel, és nálunk vásárolod meg az aljzatkiegyenlítőket, akkor profi végeredményt érhetsz el.