Beltéri vs. kültéri festék
Gyakran felmerül a kérdés, hogy a beltéri festéket lehet kültéren használni? Ha például a beltéri falfestés után rajtunk maradt egy nagyobb mennyiségű alapanyag, ami ráadásul pont megfelelő színű, akkor felhasználhatnánk? Gondolhatjuk ezt, valójában azonban ez nagyon rossz ötlet. A beltéri falfestékek ugyanis nem működnek kültéren.
Az ok az összetételben, s ezáltal a festékek tulajdonságaiban rejlik. Beltéren, illetve kültéren más-más hatások érik őket, ennek megfelelően más módon kell ellenállónak lenniük. Alapvetően azt lehet mondani, hogy a kültéri festékek sokkal zordabb körülményeknek vannak kitéve.
Ha a ház homlokzatát például szinte egész nap süti a nap, akkor ez azt jelenti, hogy a festékréteg folyamatosan ki van téve az erős UV sugárzásnak. Bármikor beborulhat, és eshet az eső, de alapesetben is kint sokkal magasabb a páratartalom, mint bent. Ebből adódik, hogy a festéknek bírnia kell a nedvesedést, ellenkező esetben megreped, és leválik a falról.
A beltéri falfestékek ezeket a hatásokat nem viselik jól, ennél fogva nem alkalmasak arra, hogy kültéri felületeket fessünk velük. Ez egy olyan ökölszabály, ami alól csak nagyon ritkán van kivétel. A Valmor időjárásálló és szigetelőfesték például pont egy kakukktojás, ugyanis rugalmasan alkalmazható beltéren és kültéren egyaránt.
Milyen a jó kültéri falfesték?
A jó kültéri festékkel könnyű dolgunk van, mert nagyon egyszerűen, szép egyenletesen fel lehet vinni őket a szabadtéri felületekre. Végeredményben egységes, megfelelő fedésű festékrétegeket eredményeznek. Az összetételüknek köszönhetően kiváló ellenállóképesség jellemzi őket, ebből kifolyólag pedig a festés sokáig szép marad.
Tudni kell, hogy az esővíz a fal egyik legnagyobb ellensége. Ha bejut a szerkezetbe, akkor alaposan meggyengíti, rongálja. A megfelelő kültéri falfesték ugyan minimálisan átengedi a nedvességet, de nem olyan túlzott mértékben, ami már káros lenne az épületre nézve.
A jó kültéri festéket kiváló páraáteresztő képesség jellemzi, így szabadon hagyja “lélegezni” a falakat. Még a legnagyobb nyári kánikulában sem hagyja teljesen kiszáradni, esős időben pedig a kismértékben átengedett nedvességet hamar elpárologtatja.
A minőség az első
Az első és egyik legfontosabb szempont mindenképpen a minőség, hiszen a kültéri falfestés mindig hosszú időtartamra szól. Sokkal rosszabbul jársz, ha egy olcsóbb, de kevésbé jó minőségű festékkel dolgozol. Ez esetben ugyanis előfordulhat, hogy 1-2 év múlva át kell festeni az egész felületet. Inkább minőségi anyagokkal dolgozz, amikkel tartós eredményt érsz el!
Webshopunkban minden terméket megtalálsz, ami a gyors, hatékony és precíz munkavégzéshez kell. A festékek mellett segédanyagokat, szerszámokat és más eszközöket is kínálunk.