Mit kell tudni az önterülő aljzatkiegyenlítő anyagszükségletről?

Mit kell tudni az önterülő aljzatkiegyenlítő anyagszükségletről?

A lakásfelújítás során sok esetben sor kerül a padlóburkolat cseréjére is, melynek kapcsán felmerülhet egy dilemma az önterülő aljzatkiegyenlítő anyagszükségletével kapcsolatosan. 

Mennyi aljzatkiegyenlítőt használjunk a legoptimálisabb végeredmény elérése érdekében? Hangzik a kérdés, amire bizony választ kell találnunk, mielőtt nekiállunk a munkának, hiszen a szükségletnek megfelelően tudunk gondoskodni a megfelelő mennyiségű anyag beszerzéséről. 

Ne aggódj, ha erre a kérdésre még nem találtad meg a választ, ebben a cikkünkben ugyanis összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat. Ígérjük, miután az írásunk végére érsz azt is tudni fogod, hogy egy 5 négyzetméteres helyiség esetén mennyi aljzatkiegyenlítőt kell beszerezned.

Mit jelent az, hogy egy aljzatkiegyenlítő önterülő?

Könnyen előfordulhat, hogy még nem találkoztál azzal a kifejezéssel, hogy “önterülő aljzatkiegyenlítő”, így mindenekelőtt ezt a fogalmat szeretnénk tisztázni. Ezt az alapanyagot arra a célra fejlesztették ki, hogy a segítségével az aljzatot a kellő mértékben ki tudjuk simítani, ki tudjuk egyenlíteni. Ennek azért van nagy jelentősége, mert a padlóburkolat sokkal szebb, ellenállóbb és tartósabb lesz akkor, ha teljesen sima és egyenes felületre kerül telepítésre.

Az “önterülő” kifejezés arra utal, hogy ezek az aljzatkiegyenlítők könnyen eloszlanak, illetve elsimulnak a talajon anélkül, hogy erre rá kellene segítenünk. Nekünk tehát külön nem kell terítési vagy simítási feladatokat elvégezni. Csak annyi a teendőnk, hogy a lehető legnagyobb körültekintéssel kiöntjük az anyagot, majd pedig biztosítjuk a megfelelő szellőzést, amivel elősegítjük a száradást.

Ezeket az anyagokat egyébként nem is szabad simítani, teríteni, ha ugyanis megpróbálkozunk vele, akkor azt tapasztalhatjuk, hogy többet árt a munkánk, mint használ. Sőt, még akár olyan hibákat is létrehozhatunk ezáltal, amiket utólag egyáltalán nem vagy csak nehezen lehet korrigálni.

Egy fontos adat: az önterülő aljzatkiegyenlítő anyagszükséglet

Az alapanyag beszerzése során az egyik legfontosabb adat az az önterülő aljzatkiegyenlítő anyagszükséglet, amely megmutatja, hogy pontosan mekkora mennyiségre lesz szükségünk az adott termékből. Ezt az értéket jellemzően kg/négyzetméter/milliméterben szokás megadni. Ez azt mutatja meg, hogy adott négyzetméterre hány kg aljzatkiegyenlítőre lesz szükségünk adott milliméteres vastagság esetén.

A könnyebb érthetőség kedvéért mondunk egy konkrét példát is. A nálunk is kapható Baumit Nivello Quattro gyorskötésű aljzatkiegyenlítő anyagszükséglete 1,5 kg/négyzetméter/mm és jellemzően 3 milliméteres vastagságban szokás használni. Amennyiben tehát például 5 négyzetméteren van szükségünk az alkalmazására, akkor 1,5 x 5 x 3 = 22,5 kg az anyagszükséglet értéke. Ez esetben tehát egy csomagot kell beszerezni a 25 kg-os kiszerelésű termékből. 

Mit kell még szem előtt tartani?

Az önterülő aljzatkiegyenlítőket, így a fentebb említett terméket is egy rétegben célszerű kiönteni, a többrétegű öntés nem javasolt. Minden egyes plusz réteg felvitele esetén ugyanis a tapadás kockázatot rejt magában. És még egy nagyon fontos dolog, amire ügyelni kell: kizárólag száraz talajra szabad csak kiönteni az aljzatkiegyenlítőt, a nedvesség ugyanis tönkreteheti.

Ha bármilyen kérdésed van az általunk kínált aljzatkiegyenlítőkkel kapcsolatban, akkor bátran keress fel minket az elérhetőségeinken!