Tudnivalók a vakolt fal festése kapcsán

Tudnivalók a vakolt fal festése kapcsán

A különböző felújítási, átalakítási munkák során sok esetben napirendre kerülhet a vakolt fal festése, melynek kapcsán van néhány dolog, amire mindenképp oda kell figyelnünk, ha elégedettek szeretnénk lenni a végeredménnyel.

Mindenekelőtt például arra, hogy milyen festéket választunk, illetve, hogy azt hogyan használjuk. Mai cikkünkben ezt a témát fogjuk egy kicsit részletesebben is górcső alá venni, hogy mindenki - még a kezdők is - bátran tudjanak belevágni a munkába, végül pedig elégedettek legyenek a végeredménnyel.

Először is nézzük meg, hogy a vakolást hol szokták alkalmazni, illetve milyen szerepet tölt be!

A vakolás alkalmazásának területei és hasznossága

A vakolás egy meglehetősen régi múlttal rendelkező építészeti eljárás, aminek több célja is lehet attól függően, hogy hol kerül alkalmazásra.

Kültéren gyakran alkalmazott technika a falak, homlokzatok vakolása annak érdekében, hogy a felületek esztétikusabb megjelenést kapjanak, illetve jobban védve legyenek a külső hatásokkal - például a hőmérsékletváltozással, a faggyal, a nedvességgel, UV-sugárzással vagy a mechanikai sérülésekkel - szemben.

Ugyanakkor nemcsak kültéren, hanem beltéren is népszerű megoldást jelent, így ott is gyakran találkozhatunk a vakolt falakkal. Alkalmas például dekorálásra, texturált felületek kialakítására, jobb szigetelés elérésére, a repedések, egyenetlenségek hatékonyabb eltüntetésére, a falak simábbá tételére, illetve a sérülések elleni védelem biztosítására.

Milyen festéket érdemes használni a beltéri vakolt fal festésére?

Mindenképp olyan termékeket válasszunk, melyek használati útmutatóján szerepel az, hogy alkalmazhatóak vakolt falakra is. A Polifarbe Platinum beltéri festéke például remek választás lehet, ugyanis régi festett falakra, gipszkartonra, tapétákra, valamint új vakolt felületekre is nagy hatékonysággal használható.

Matt, ellenálló és tartós bevonatot tudunk létrehozni az alkalmazásával, ami ráadásul könnyedén tisztítható. A színek tekintetében bőségesen van választék, többek között az olyan különleges árnyalatokban is elérhető, mint amilyen például a bodza, a mandula, a fukszia vagy a meggybordó.

2011-óta a gyártásában nem alkalmaznak hozzáadott formaldehidet, ezáltal biztonságosabbá vált a használata. A felhasználói elégedettséget és a szakma elismerését mi sem bizonyítja jobban, minthogy 2014-ben elnyerte a Magyar Termék Nagydíjat.

Mire érdemes odafigyelni?

Először is elő kell készíteni a falfelületet, melynek része egy alapos tisztítás, portalanítás, illetve az esetleges laza, málló vakolatrészek eltávolítása. Amennyiben nem újonnan vakolt falon dolgozunk, akkor szükség lehet a vakolatjavító keverék használatára annak érdekében, hogy sima felületre tudjunk festeni.

Ezt követően jöhet az alapozás, ami vakolt fal festése előtt egy fontos lépés. Ezzel ugyanis egyenletesebb alapot és jobb tapadást biztosíthatunk a festéknek. A festés során, illetve utána is biztosítsuk a megfelelő szellőzést, majd türelmesen várjuk ki a száradási időt. A fent említett Polifarbe Platinum beltéri festéke esetében ez legalább 3-4 óra, de ez termékenként változhat.

Ezek tehát a legfontosabb dolgok, amikre ügyelni kell a vakolt fal festése során. Amennyiben még nem szerezted be a munkavégzéshez szükséges eszközöket és alapanyagokat, akkor nézz körül a webáruházunkban, nálunk mindent megtalálsz, ami a profi munkavégzéshez kell!